PLANINARSKO-SKIJAŠKI KLUB „KOPAONIK” BEOGRAD
Zmaja od Noćaja 9/IV, 11000 Beograd
www.psd-kopaonik.org.rs
KOŠUTNJAK
(KRUŽNA STAZA)
- JANUARA 2018.
POLAZAK U 09.00 ISPRED PIJACE NA BANOVOM BRDU
kod podzemnog prolaza, na raskrsnici Kirovljeve i Požeške ulice
Dolazak sa GSP:12,13, 23, 37, 51, 52, 53, 55, 57, 58, 85, 88
Laka pešačka tura ( dužina staze je oko 12 km, visinska razlika oko 100 m,
za oko 4 časa umerenog hoda)
Staza je potpuno markirana i pristupačna za sve uzraste i fizičke kondicije.
Može se izaći sa staze kada je to potrebno, jer je okolo gradski saobraćaj. Može se svratiti u nekom od restorana: GOLF, DEVETKA, BAJKA i RUBIN. Upoznajte stazu i budite vodič svojim prijateljima, jer je to najbliža i najlepša staza u Beogradu. Dovedite i svoje prijatelje, koji nisu planinari, a žele postati ili videti planinare.
Ostale informacije na : 064/285-1572 Jovan Đokić, planinarski vodič
Sl.1 Prilaz Kosutnjaku
Sl. 2. Kosutnjak na TK
Opis staze: polazak kod pijace na Banovom Brdu – ulica Ičkova, pored šumarskog fakulteta prelazi ulicu kneza Višeslava, pored stambenih zgrada ulazi u šumu i nakon 500 m dovodi nas do vidikovca i restorana, sa trupcima za sedenje i klupama. Od ovog restorana pruža se pogled na Novi Beograd, Ušše, Kalemegdan, Savski venac, Vračar i druge delove grada
.
Sl. 3 Sl. 4. Pogled na Beograd
Dalje preko asfaltnog puta, pa desno do spomenika srpskim junacima poginulim 1915. godine u odbrani Beograda. Tu je veći spomenik - kosturnica austrougarskim vojnicima.U blizini je kamp “Košutnjak”
Sl 5. Spomenik srpskim junacima
Sl. 5 Spomenik okupatoskim vojnicima
Dalje staza vodi pored spomen obelezja – cesme Ivana Stambolica, restorana “Golf”, česme na livadi, igrališta za mali nogomet, restorana “DEVETKA” , preko rekreacionog centra “Pionirski grad” (217 m n/v) do restorana “Rubin” (vidikovac), odakle su pruža pogled na Topčider, Dedinje, Banjicu, Miljakovac, Kanarevo brdo, Rakovicu i Avalu.
- 6. Restoran GOLF Sl.7. Jovan vodi sl. 8. Ivanova cesma
Staza posle restorana DEVETKA ulazi u Pionirski grad. Ovde ima vise igralista i trim staza za sve uzraste.
Sl. 10. Ulaz u Pionirski grad
Dalje u pravcu juga, do prvih stambenih zgrada, Godominske ulice (ranije Skojevske), skrće na istok i spušta se Godominskom ulicom oko 200 metara, a zatim levo, na sever ulazi u šumu i dalje kroz dolinu do malog prevoja. Na prevoju levo (blaga uzbrdica) na oko 200 m, desno na sever, prelazi malu dolinu, zatim pored asfaltnog puta (koji se vijugavo spušta na jugoistok) skreće na sever, spušta se na asfaltni put i posle 150 metara, kod malog mosta, ulazi u šumu i na oko 150 metara ide pored asfaltnog puta do vežbališta alpinista Beograda i spomen obeležja na mestu pogibije kneza Mihajila Obrenoviša.
- 14. Mesto pogibije kneza Mihajila
Staza dalje vodi za Hajdučku česmu, bez većih uspona, a zatim se spušta do same česme. Voda na ovoj česmi je zdrava.
Sl. 15. Hajdučka česmaSl. 16. Šumska uprava
Od Hajdučke česme staza stalno ide kroz šumu, pored asfaltnog puta, pored jedne kuće u kojoj je nekada bila Šumska uprava, dalje do raskršća asfaltnih puteva, kod groblja. Pored same ograde je grob naše pesnikinje Isidore Sekuliš.
U Topciderskom groblju su sahranjene jos i sledece znamenite licnost: Arčibald Rajs, Zanka Stokic, akademik i naroni heroj Gojko Nikolis.
Sl.17. Tocidersko groblje
Grob glumice Žanke Stokić Urna akademika, opisao je Savu Mrkalja, koji je zapoceo reformu jezika
Dalje staza se spušta asfaltnim putem do rampe železničke pruge, preko mosta na Topčiderskoj reci do tamvajske pruge i Topčiderskog parka. Ovde se markirana staza završava.
Nakon prolaska staze može se obiši konak kneza Miloša Obrenoviša, u kome je muzej 1 i 2. srpskog ustanka.
KRATAK OPIS ZANAMENITOSTI
KOŠUTNjAK je na 217 m nadmorske visine, omiljeno izletište i sportsko-rekreacioni centar beograђana. Prostire se na površini oko 330 hektara. Pun je listopadne i četinarske šume, sa puno raznih staza za šetače. Ime je najverovatnije dobio po košutama, jer je nekada to bila udaljnjena šuma od grada i puno raznih divljači. Bilo je to lovište kneževske porodice Obrenović. Na severoistočnoj strani, iznad Topčiderskog groblja je ski-staza i vidikovac sa pogledom na Novi Beograd, ušše Save u Dunav i centar grada.
Spomen kosturnica austrougarskim vojnicima (gde je sahranjeno oko 3000 izginulih okupatorskih vojnika iz 1. svetskog rata, na kome je ispisano i puno slovenskih imena).
Kosturnica i mali spomenik srpskim vojnicim, koji je podignut 1915. g. po nalogu Maršala fon Mekenzija, koji je na taj način izrazio poštovanje prema hrabrom protivniku.
O restoranima “Golf” , “Devetka” i “Rubin” saznašemo na licu mesta. U njima navrašaju poslovni ljudi, pa je za nas u njima odmor preskup. Na samom vrhu brda nalazi se vodotoranj, koji se vidi i sa okolnih brda i veliki studio Televizije Beograd. Malo niže prema Banovom brdu je Sportski centara i Fakultet fizičkog vaspitanja.
Spomen obeležja na mestu pogibije kneza Mihajila Obrenoviša (10. juna 1868. g., ubile su ga pristalice Karaђorђeviša: Kosta Radovanoviš, Lazar Mariš i Stanoje Rogiš. U njegovoj pratnji bili su kap. Svetozar Garašanin, sin Ilije Garašanina i ostala dvorska).
Topčider je najomiljenije izletište Beograђana. Wegovom ureђenju pristupilo se početkom 19. veka blagodareši knezu Milošu Obrenovišu, koji je tu sebi podigao konak da bi bio blizu Beograda, a ipak van domašaja turskih topova. Tu je knez Miloš boravio povremeno od 1931.g. a stalno se tu nastanio 1859. gde je i umro 1860. godine.
U topčiderskom parku su brojni spomenici, od kojih su najvažniji: @etelica od E. Kimela iz 1852. i spomenik Arčibaldu Rajsu, švajcarskom naučniku i velikom prijatenju srpskog naroda.
U konaku kneza Miloša sada je smešten muzej prvog i drugog srpskog ustanka. Renoviran je 1989. Blizu konaka je i drvo platan star oko 150 godina. Za posetu muzeju najaviti se na telefon 361-6267, Upravi muzeja, Nemanjina 24.
Sa mojih akcija i sajtova. Jovan