Почетна

Претрага сајта

   Добродошли на званичну страницу
 Планинарско-скијашког клуба
"Копаоник" Београд

Прочитај више
 

Планинаримо заједно !

Најаве планинарских акција Драги пријатељи, чланови ПСК „Копаоник” Београд и сви љубитељи природе Планинарско-скијашки клуб „Копаоник” сваког викенда организује више разноврсних и веома атрактивних планинарских акција у земљи и иностранству, скијашких и активности из оријентиринга, али и упознавање са дивљом јестивом флором и фауном.

 

Прочитај више

Копаоник

О планини Копаоник
Копаоник је највећа планина Централне Србије, пружа се раз гранатим гребеном у дужини од 82km, правцем од подбрђа изнад Косовске Митровице, у правцу северозапада, преко низа вр хова виших од 1.600 m, до највишег дела масива, тзв. са познатим врховима: Гобеља (1.934 m), Караман- Вучак (1.936 m), Суво Рудиште (1.976 m) и Панчићев врх (2.016 m).

Прочитај више
 

Планинарски дом

О планинарском дому
Скијашко-планинарски дом "Копаоник" (скраћено СПД "Копаоник") налази се у средишту туристичког центра Копаоник на локацији Марина вода (1720 мнв), поред асфалтног пута. Капацитет дома је 55 лежаја..

Прочитај више
 

Састанци клуба 


Састанци с чланством одржавају се сваког понедељка у термину од 19:30 - 20:30 у сали МЗ Теразије на локацији Теразије 46. Учлањење у Друштву могуће је у наведеном термину.. 

Прочитај више
 

Оријентиринг

Оријентиринг је спорт где такмичар(ка) уз помоћ карте и компаса за најкраће време треба да пронађе на терену одређени број контролних тачака и то оним редоследом како је нацртано на карти. Такмичари на основу свог знања и искуства у читању карте доносе одлуку о томе којим правцем се треба кретати како би се најбрже стигло до задате контролне тачке.Оријентиринг је спорт за све, а такмичарске категорије су од 10 година па све до 65 и више. Поред такмичарског, оријентиринг представља и породичну разоноду јер се њиме могу бавити истовремено све генерације.

Прочитај више
 

Оглашене акције су намењене само за чланове ПСД Копаоник као и за чланове:

  • Планинарског Савеза Србије,
  • Планинарског Савеза Београда,
  • Оријентиринг Савеза Србије,
  • Оријентиринг Савеза Београда

 

ZATVORI

Предстојеће акције

Планинарење
23 септембар 2024

ГРЧКА, ПОЛУОСТРВО, АГРИОЛЕФКЕС

Водич: СТАНОЈЕ СТОЈКОВИЋ
Место одржавања: ПИЛИОН, ГРЧКА
ГРЧКА –ПОЛУОСТРВО ПИЛИОН –
Планинарење
27 септембар 2024

SAVRŠEN VIKEND U NEGOTINSKOJ KRAJINI RAJSKA PRERAS, VELIKI GOLI VRH, VODOPAD BLEDERIJA i ROGLJEVSKE PIVNICE

Водич: Zoran Đukić
Место одржавања: Negotinska Krajina
SAVRŠEN VIKEND U NEGOTINSKOJ KRAJINI
Планинарење
04 октобар 2024

DRAGULJI JUGOISTOČNE SRBIJE VLASINSKO JEZERO (1213 mnv) – PLANINE ČEMERNIK (1636 mnv) I VARDENIK (1876mnv)

Водич: Zoran Đukić
Место одржавања: Vlasinsko jezero
DRAGULJI JUGOISTOČNE SRBIJE
Планинарење
10 октобар 2024

UPOZNAJMO LEPOTE RUMUNIJE 🏔️KARPATI- CENTRALNI DEO 🏔️

Водич: Zoran Đukić
UPOZNAJMO LEPOTE RUMUNIJE 🏔
Планинарење
10 октобар 2024

UPOZNAJMO LEPOTE RUMUNIJE 🏔️KARPATI- CENTRALNI DEO 🏔️

Водич: Zoran Đukić
UPOZNAJMO LEPOTE RUMUNIJE 🏔
Планинарење
13 октобар 2024

планинарско-печуркарски излет Златибор

Водич: Боро Пишчевић
Место одржавања: Златибор
ПЛАНИНАРСКО-СКИЈАШКО ДРУШТВО КОПАОНИК Београд                  &nb
Планинарење
08 новембар 2024

SLAVONSKE PLANINE, PAPUK, Ivočka glava (913 m) – KRNDIJA (556 m) - OSIJEK

Водич: SLAVIŠA PETROVIĆ
Место одржавања: REPUBLIKA HRVATSKA.
                                  &nbs
Планинарење
29 децембар 2024

ЛУТРАКИ - КАЈМАКЧАЛАН

Водич: СТАНОЈЕ СТОЈКОВИЋ
Место одржавања: ЛУТРАКИ, КАЈМАКЧАЛАН
ЛУТРАКИ, КАЈМАКЧАЛАН од 2
Датум одржавања акције: 11.5.2012. - 13.5.2012.
Водич туре: Зоран Николић
Највиши врх(м): 1809
Број учесника: 16, Копаоник: 6
Пређено километара: 34
Надморска висина(м): У: 2482, С: 2264


Акција Сува планина (Трем, 1810 м) одржана је према Плану активности 2012. ПСД Копаоник Београд. На акцији је учествовало 16 планинара из београдских планинарских друштава и клубова Копаоник (6), Победа (4), Железничар (3) и Полицајац – Јосиф Панчић (3). Акцији се на терену и у суботу и у недељу придружило по два планинара из ПК Калафат из Ниша.
Петак 11. мај 
Са паркинга испред Главне железничке станице (плава локомотива) кренуло је у 16.30 ч. 13 планинара (2 кренули својим колима, 1 због умора са акције изведене претходног дана одложио полазак за касније редовном аутобуском линијом).
У Нишку Бању стижемо у 20.35. Након размештаја по собама већина планинара је провела вече упознајући Нишку Бању.
 
Субота 12. мај 
Минибус је ка Бојаниним водама кренуо у 07.10. У колима испред нас били су наши домаћини из Ниша Часлав и Горан. Уз кратка задржавања у Јелашници (набавка хране за возача) и крај Рипаљке и Поткапине у Јелашничкој клисури на Бојанине воде стижемо у 8.00 ч.
Након краћих припрема, на успон крећемо у 8.15 ч. На Девојачки гроб излазимо око 9.45 ч. Након одмора настављамо ка Трему по лепом сунчаном времену. Видљивост због измаглице није баш идеална. Корак по корак и на врху смо око 11.45 ч. Сви планинари су се испели на врх. Задржавамо се овде нешто дуже. Користимо прилику и да обиђемо леденицу која је ту близу врха. 
Са врха крећемо назад у 12.35 ч. Група од 4 планинара кренула је нешто раније како би се попела и на Соколов камен. При силаску је јако вруће. Права летња температура. Након одмора на Девојачком гробу настављамо са спуштањем. Не журимо због групе која је отишла на Соколов камен. Из облака који су се однекуд појавили почиње повремено да пада слаба киша.
Код планинарског дома на Бојаниним водама смо око 15.30 ч. Одмарамо и чекамо другу групу. У 16.30 ч. смо у минибусу и крећемо назад. Уз краће паузе у Горњој Студени и Јелашници до Нишке Бање стижемо око 18.00 ч.
Вече проводимо у Нишкој Бањи.
Група која се пела на Соколов камен прешла је око 18 км и савладала успон од око 1.350 м. Остали нешто мало више од 15 км и успон од око 1050 м.
 
Недеља 13. мај
Током ноћи време се мења. Јак ветар донео је наоблачење. Данас је немогуће видети врхове изнад 900 м/нв. Не одустајемо. Из Нишке Бање крећемо у 7.10 ч. Са нама је и двоје планинара из Ниша. На успон на Зелени врх, највиши врх Сврљишких планина, крећемо маркираном стазом из села Крупац у 7.50 ч. Возач остаје ту, за случај да из неког разлога морамо да се вратимо.
У самом старту јак успон доводи до мале кризе код неких планинара, али излазак на први плато и постепени силазак у наредном делу, разрешавају све дилеме. Сви идемо на врх. На висини нешто изнад 900 м улазимо у облак. С времена на време видљивост јако лоша. Испод самог врха смањена на 20 м. На срећу није превише хладно. На врху смо у 11.30 ч. Јављам возачу да крене ка Гулијану. Са врха крећемо у 11.55 ч у правцу истока. На овом делу нема ни маркације ни стазе. Идемо кроз шуму одржавајући правац и кривудајући између вртача са циљем да сиђемо на шумарски пут који води ка селу Гулијан. Магла је и даље јако густа. На висини око 1.100 м улазимо у шумску стазу, а у 13.50 ч. на висини од око 1.000 м силазимо на тражени пут. У 14.10 излазимо из облака и отвара нам се видик ка Гулијану, ушушканом у долини и окружен шумом са свих страна. У 15.05 ч. смо у центру села код цркве и продавнице. Минибус нас чека. Одмарамо. У 15.30 ч. крећемо ка Сврљигу. Ручамо код Камионџија до 17.40 ч. У Нишу се поздрављамо са домаћинима. Уз једну краћу паузу крај аутопута (ОМВ) у Београд стижемо у 21.20 ч.
 
Пешачка тура другог дана 16 км, 1.122 м успона, у силаску 914 м.
 
Укупно возећи се од Београда до Нишке Бање, Бојаниних вода, Крупца, Сврљига, Гулијана и назад у Београд пређено минибусом 685 км.