Почетна

Претрага сајта

   Добродошли на званичну страницу
 Планинарско-скијашког клуба
"Копаоник" Београд

Прочитај више
 

Планинаримо заједно !

Најаве планинарских акција Драги пријатељи, чланови ПСК „Копаоник” Београд и сви љубитељи природе Планинарско-скијашки клуб „Копаоник” сваког викенда организује више разноврсних и веома атрактивних планинарских акција у земљи и иностранству, скијашких и активности из оријентиринга, али и упознавање са дивљом јестивом флором и фауном.

 

Прочитај више

Копаоник

О планини Копаоник
Копаоник је највећа планина Централне Србије, пружа се раз гранатим гребеном у дужини од 82km, правцем од подбрђа изнад Косовске Митровице, у правцу северозапада, преко низа вр хова виших од 1.600 m, до највишег дела масива, тзв. са познатим врховима: Гобеља (1.934 m), Караман- Вучак (1.936 m), Суво Рудиште (1.976 m) и Панчићев врх (2.016 m).

Прочитај више
 

Планинарски дом

О планинарском дому
Скијашко-планинарски дом "Копаоник" (скраћено СПД "Копаоник") налази се у средишту туристичког центра Копаоник на локацији Марина вода (1720 мнв), поред асфалтног пута. Капацитет дома је 55 лежаја..

Прочитај више
 

Састанци клуба 


Састанци с чланством одржавају се сваког понедељка у термину од 19:30 - 20:30 у сали МЗ Теразије на локацији Теразије 46. Учлањење у Друштву могуће је у наведеном термину.. 

Прочитај више
 

Оријентиринг

Оријентиринг је спорт где такмичар(ка) уз помоћ карте и компаса за најкраће време треба да пронађе на терену одређени број контролних тачака и то оним редоследом како је нацртано на карти. Такмичари на основу свог знања и искуства у читању карте доносе одлуку о томе којим правцем се треба кретати како би се најбрже стигло до задате контролне тачке.Оријентиринг је спорт за све, а такмичарске категорије су од 10 година па све до 65 и више. Поред такмичарског, оријентиринг представља и породичну разоноду јер се њиме могу бавити истовремено све генерације.

Прочитај више
 

Оглашене акције су намењене само за чланове ПСД Копаоник као и за чланове:

  • Планинарског Савеза Србије,
  • Планинарског Савеза Београда,
  • Оријентиринг Савеза Србије,
  • Оријентиринг Савеза Београда

 

ZATVORI

Предстојеће акције

Планинарење
29 децембар 2024

KOPAONIK SA DOČEKOM NOVE 2025. GODINE

Водич: SLAVIŠA PETROVIĆ
Место одржавања: KOPAONIK 29.12 do 02.01.2025.
     
Планинарење
29 децембар 2024

ЛУТРАКИ - КАЈМАКЧАЛАН

Водич: Станоје Стојковић
Место одржавања: ЛУТРАКИ, КАЈМАКЧАЛАН
ЛУТРАКИ, КАЈМАКЧАЛАН од 29
Планинарење
12 јануар 2025

KOŠUTNJAK (KRUŽNA STAZA), NEDELJA 12.JANUARA 2025.

Водич: Jovan Đokič
Место одржавања: Beograd
Планинарење
18 јануар 2025

MILJAKOVAČKA ŠUMA - STRAŽEVICA , 18.JAN. 2025

Водич: Jovan Đokič
Место одржавања: Beograd
                ПЛАНИНАРСКО-СКИЈАШКO ДРУШТВО
Планинарење
21 фебруар 2025

🏞️🥾❄️UZBUDLJIVO OSVAJANJE ,,PELISTERA,, 🏞️🥾❄️ PLANINA BABA – N.P PELISTER

Водич: Zoran Đukić
Место одржавања: Nacionalni Park - Pelister
🏞️🥾❄️UZBUDLJIVO OSVAJANJE ,,PELISTER
Скијање
23 март 2025

SKIJANJE I ZIMOVANJE NA KOPAONIKU, 23-30.03.2025.

Водич: Jovan Đokič
Место одржавања: Копаоник
Планинарење
02 јул 2025

🏔️EKSKLUZIVNI ,,LAUTERBRUNNEN,, - ŠVA JCARSKA 🏔️

Водич: Zoran Đukić
Место одржавања: Lauterbrunnen-Švajcarska
🏔️>EKSKLUZIVNI ,,LAUTERBRUNNEN,, - ŠVAJCARSKA<🏔️
Датум одржавања акције: 22.9.2012. - 23.9.2012.
Водич туре: Властимир Марјановић
Највиши врх(м): 2191
Број учесника: 3, Копаоник: 3
Пређено километара: 17
Надморска висина(м): У: 986, С: 986


Акција је изведена у сарадњи са Природњачким друштвом „Геа“ Вршац и у непосредној организацији Планинарског клуба „Железничар“ Београд и водича Надице Стојков. У групи је 17 планинара, већином из ПК „Железничар“ Београд а троје и у организацији ПСК „Копаоник“ Београд. Путујемо врло добрим комбибусом, Слободана Поповића из Омољице (тел. 062/661-652).  
Из Београда (паркинг општине Нови Београд), полазимо у 8 часова у суботу, 22.9.2012. године. Око 9,30 часова стижемо у Вршац, и после краћег одмора а захваљујући планинарском пријатељу Р. Радичевићу из овог места, обилазимо Девичански двор уз стручно вођење кустоса. Двор је лепа грађевина, окружена парком и са великим бројем уметничких слика, богатом библиотеком старих књига и других предмета. То је и званична резиденција банатског епископа (потребна је најава и улаз се плаћа 80 динара и забрањено је фотографисање). До 13 часова, када крећемо ка граници са Румунијом, по лепом дану користимо за шетњу. У Вршцу нам се прикључује Дејан Максимовић, наш главни водич на тури са још 2 планинарке. Сада нас има 20 – лепа група!     
На граници (прелаз Ватин) нема гужве и брзо смо у Румунији. У близини места Гатаи, обилазимо српски православни манастир Св. Ђорђа, из 1485 године. У односу на пре две године, када смо га задњи пут обишли – прилично је уређен. Настављамо – кроз Румунију и у близини градића Бокша, у с. Окна ди Фјор – разгледамо богату збирку минерала и кристала. Још један застанак у главном граду жупаније Караш-Северин, Решица, и обилазимо музеј парних локомотива на отвореном. Огромни парни колоси, који су јурили и пругама Југославије, нас старије враћа у 50. и 60. године прошлог века. У свему – има и разочарења, у граду Решица, нема отворене мењачнице, бар је ми не налазимо  – па су многи еври и преживали на овом путовању. У центру овога града читамо и путоказ за Београд са ознаком да је удаљен 195 км! Већ се смрачило када у 19,40 часова, крећемо из овога града и настављамо преко Карансебеша  и за сат време стижемо у с. Борлова. У уговореном смештају, наилазимо на неадекватне собе, и након договора одлазимо у туристички центар Мунтеле Мик, где се око 22,30 часова смештамо у комфоран хотел (истина без топле воде и хране). Идемо на одмор – јер нас сутра очекује успон.
У недељу, 23.9.2012. године, устајемо око 6,30 часова, и након доручка из ранца - у 7,45 часова, крећемо до места Сауа Жигора на 1.205 м. Одатле након краће припреме, започиње успон, у 8 часова. Време је лепо – ведро и без ветра.
Стаза је првих 4 км, углавном равна са благим успоном, кроз букову и четинарску шуму. Око 10 часова смо код метеоролошке станице, где правимо краћи одмор, обнављамо залихе воде и овде започиње оштрији успон. Одавде до врха – простиру се само пашњаци са неколико повећих стада оваца. Стаза је добро означена и нема грешке. У току успона, било је код неколико учесника и проблема – због недовољне кондиције, чак су 3 учесника и одустала. Све у свему, планинари у кондицији су уживали у успону и без проблема стигли на врх око 12,30 часова – за 4,5 сати. Видици су прекрасни и далеки. Препознајемо удаљене врхове Ретезат, Пелеагу и Парангул Маре. Након освежења, фотографисања – крећемо назад око 13 часова и код минибуса стижемо без проблема – за непуна 4 сата. Брзо пресвлачење и припрема за повратак, са жељом да у Београд стигнемо пре поноћи. Са планине крећемо око 17 часова, и са два краћа застанка границу прелазимо у 20,30 часова. Повратком часовника за један сат, у Вршцу смо око 20 часова. Поздрављамо се са Максом и његовом екипом и у 20,30 часова, настављамо за Београд – где стижемо око 22 часа. То је чак 2 сата „пре рока“, што је супер.     
Учесници акције су били врло задовољни, јер је за два дана доста виђено, обиђено а и испењан врх Царку 2.191 м, у Западним Карпатима, по оцени средње тежине. Група врло хомогена и углавном позната лица. У току акције, није било проблема нити повреда. Возач и минибус су били врло добри.
В о д и ч
Властимир Марјановић
матични број 052